Quantcast
Channel: Humanost – Haber.ba
Viewing all 1345 articles
Browse latest View live

KADA JE UMRLA NIJE IMAO NOVCA ZA SAHRANU, ČEKAO JE NAS

$
0
0
Enes Duraković - Snapshoot/Hayat.ba

Jedan vrijedan, pošten i nesretan mladić iz Sarajeva ovih dana bio je u situaciji za koju nikome inikada ne želimo da se ponovi. Naime, on je sam živio sa svojom majkom koja je duševni bolesnik. Borio se da prehrani i nju i sebe, borio se njenim izuzetno teškim i ponekad agresivnim stanjem. Činio je sve da im olakša život ali nažalost majka je izgubila bitku i preminula je, piše “Hayat“…

Srhvan bolom zbog gubitka majke jedinog životnog prijatelja kojeg je imao ovaj mladić našao se u novoj nevolji. Izuzetno je teško i bolno pomiriti se sa činjenicom da nemate novac koji vam je poteban da bi dostojanstveno sahranili majku.

To se nažalost njemu upravo desilo. Bez ikakvih primanja on u momentu naše posjete nije imao novac da ukopa svoju majku. Čekao je nas… I mi smo shrvani bolom, potpuno razočarani u surovost života u ovoj zemlji koja ni za najteže socijalne slučajeve nema nikakvo razumjevanje. Da se pita državu ovaj mladić možda nikada ne bi ukopao svoju majku jer nema novca, zato postoje dobri ljudi.

Pogledajte borbu i njegovo vapaj za bilo kakvom pomoći samo da bi svoju majku, svoju jedinu nadu, svoju jedinu uthjehu saharnio na dostojansven način. Suze večeras govore sve.


ZATVORENIK NUDI BUBREG SLAVNOM FUDBALERU: Ne traži novac ni da bude pomilovan. Evo koji su mu motivi

$
0
0
Ivan Klasnić - Fokus

Klasnić je već dva puta imao transplantaciju bubrega. Prvi put mu je presađen organ od majke 2007. godine, koji je organizam odmah odbio. Bubreg mu je potom donirao i otac, ali je i taj organ nedavno počeo da otkazuje, pa se Klasnić nalazi u životnoj opasnosti, piše Jutarnji.

Đonko je kada je saznao da Klasnić ima problem sa bubregom poslao pismo na sve adrese. On želi da donira bubreg fudbaleru, a zbog krađa i prevara mora da odleži još četiri godine iza rešetaka.

“Prvo da naglasim da Đonko nema nikakve skrivene namere. On nije osuđen na 20 godina pa da lovi u mutnom. Radi se o čoveku koji će vrlo verovatno uskoro da bude pušten na slobodu”, izjavio je njegov advokat Milko Križanović i nastavio:

“Đonko je na izdržavanju zatvorske kazne u Lepoglavi. Pre mesec dana mi je pisao pisma namere i ja sam ih prosledio na određene adrese. Naravno da prvo morao da se proceni da li je to moguće s obzirom na njegovo zdravstveno stanje. Samo je pitanje da li će Klasnić i njegova porodica to da prihvate. Onda mora u sve da se uključi lekarski tim kako bi uradio sve analize. Najgore je što ga niko ne shvata ozbiljno iako ima časne namere”.

Đonko je završio u zatvoru zbog prevare sa hartijama od vrednosti.

“On je u zatvoru zbog svojih dela, ali ne bi trebalo da narod gleda negativno na njegov humani čin. Ne nudi krv, već ljudski organ”, istakao je Križanović.

Klasnić trenutno živi u Nemačkoj, a nije želeo previše da komentariše iznete informacije.

“To se ne radi preko novina. Ne morate vi time da se bavite. Neka se jave meni”, poručio je Klasnić.

APEL: Pomagao je drugima, a sada Tuzlak Jasmin Zubčević treba našu pomoć

$
0
0
Jasmin Zubčević - RadioKemeleon

Naime, Jasminu je dijagnosticiran Horeaminon, grčenje i odumiranje nervnih ćelija. Za propratne troškove liječenja u Sloveniji hitno mu je potrebno 5.000 eura, piše “Kameleon“.

BUDIMO HUMANI, SADA JE RED NA NAS DA POMOGNEMO JASMINU!

Sve uplate možete vršiti na račun u Sparkasse Bank br. 1404015000237169 na ime Jasmin Zubčević.

CAZIN: Peteročlana porodica Džakulić živi u trošnoj šeperuši, bez struje, vode i ikakvih primanja…

$
0
0
Kuća porodice Džakulić - Cazin.net

Peteročlana porodica Džakulić živi u kući takozvanoj ”šeperuši”. Zidovi su joj od pruća na koje je zalijepljena zemlja.

Za kuću se nema šta reći, zidovi se sami urušavaju, krov prokišnjava, neuslovna je za život, piše “Cazin“…

dsc0228

Nalazi se u naselju Vilenjača, u mjesnoj zajednici Stijena. U njoj živi Hasib Džakulić sa svojom suprugom i troje djece. Niko u porodici nije zaposlen a samim tim nemaju nikakva novčana primanja. Snalaze se kako mogu i tako i preživljavaju. Voljni su raditi bilo kakav posao.

Zasijali su dunum malina, uložili i trud i nešto malo, teško zarađenog novca, ali im je nedavno nevrijeme koje je zadesilo i Cazin, uništilo sav urod. Led je uništio ionako trošan i star krov na kući. Odavno nemaju struje a i za vodu im prijeti isključenje.

dsc0226

Ne znam šta da vam kažem brete! Dok sam bio zdrav i pri snazi nisam bio potreban ničemu. Radio sam dok sam mogao. Najviše u šumi sa drvima i tako sam porodici obezbjeđivao hranu, ali sad, sad je teško. Niko ne radi, demobilisani sam borac i nemam nikakvih primanja. I ja i žena smo bolesni, ali nemam ja para da odem do bolnice a kamoli šta drugo“, riječi su Hasiba Džakulića.

dsc0229

Najteže mi je zbog djece, oni su najveća žrtva ove moje neimaštine, i to me najviše boli! Ako mi vjerujete, u kući imam brašna za još jednu dva kruha da se potkuhaju, šta da vam pričam dalje… Volio bih da što kuće napravim dok sam živ. Ova se evo gotova srušiti. Sa donje strane sam je podbočio drvenim stubom. Strah me zime, ako snijeg bude velik, bojim se da će se kuća srušiti…“, dodaje Hasib.

Obraćao se Hasib pismenim putem i premijeru Kantona, da mu se pomogne u izgradnji kuće, ali, nažalost, nije dobio nikakvu pomoć. Zato mu je prijeko potrebna pomoć humanih i dobrih ljudi, kako bismo ovoj porodici obezbijedili nešto drva za ogrijev, namirnica te osposobili kuću prije zime.

dsc0224

Ovoj prodici koja se nalazi u jako teškoj situaciji, sve je potrebno i svaka pomoć im je dobrodošla, bilo u novcu, namirnicama ili odjeći i obući, a posebno u građevinskom materijalu kako osposobili trošnu kuću za normalan život.

Porodicu možete posjetiti na već pomenutoj adresi a Hasiba možete kontaktirati na broj telefona : (+387) 062/ 237-110. Također novčane donacije možete uplatiti na navedeni transakcijski račun:

dsc0225

Ni u šta se više ne uzdam, džamije mi i Boga

$
0
0
Rifet Bajrović - Oslobodjenje.ba

Kolega fotoreporter Damir Ćumurović, uvijek osmjehnut, nije skidao taj svoj osmijeh ni dok smo neki dan po Novopazarskoj ulici tražili Rifeta Bajrovića, koji je postao planetarno poznat po svojoj izjavi da bi volio popiti kafu s čovjekom koji je pucao osmog maja 1992. godine na njegovu tada troipogodišnju kćerkicu Sanidu, piše “Oslobođenje“…

Dvadeset četiri godine kasnije, naš bijeli tamić, skrenuvši na Aneksu, stenje uzbrdo, a svi koje pitamo za Rifeta sliježu ramenima. Nikad ni čuli. Nekako dođosmo do vrha te padine, odakle pucaju dva pogleda, jedan na Sarajevo i drugi na Istočno Sarajevo. Jesen je, a toliko je bajkovitog zelenila, koje ne vidimo jer tu kao da je rat juče stao. Sablasno prazne polurazrušene kuće nas gotovo prepadoše nakon što smo se dotad jedva probijali kroz naselja gdje život vri.

Dakle, i ovo je Sarajevo.

Muha, kad mogneš, dat ćeš

Tišinu presijeca lavež ljutog psa. Zavezan je i očito posjetiocima ne vjeruje. Iz jedne od tih ružnih kuća ipak izviruju tragovi doma: veš se suši, tanki dim izvija se u nebo. Pojavljuje se iz nje čovjek.

“Ja sam Muharem Džagadurovski… Dža-ga-du-rov-ski… Makedonsko prezime. Dakle, ne Serbezovski, nego Džagadurovski. Bili smo jedina porodica u Višegradu koja se tako zvala, a i ovdje, u Sarajevu smo jedini”, govori vedri Muharem, nemalo začuđen što nekoga, eto, i on zanima.

Ali, prvo je ušutkao psa.

“On čuva ovo carstvo, brani ga Muharem, iza kojeg stoji nekoliko hrpi limenki, plastičnih flaša…”

Muharem je Višegrad napustio puno prije mraka koji je 1992. godine ispunio taj grad.

“Bilo nas je petero djece, otac radio, majka domaćica, sve je bilo normalno, ja sam se u Srbiji školovao, u Novom Sadu sam se i oženio, tamo sam i radio i rat dočekao, onda sam otišao u Berlin i tamo radio, na crno, odatle me protjeraše u Tursku, ponovo se nađoh u Njemačkoj”, priča Muharem.

Gdje je granica između Federacije i Republike Srpske, osvrćemo se okolo sebe, a Muharem odmahuje rukom.

“Ja sam podstanar, ovo je vlasništvo Srbina, na Palama živi, kao i svi drugi čije kuće sada gledate. Nije skupa kirija, 120 maraka, ja sam prezadovoljan. Jeste, neki hoće da prodaju kuće, moj gazda još ništa ne govori, a ja ga i ne pitam. Hvala mu, ima razumijevanja. Iako mu dugujem nekih šest kirija, on ne navaljuje. Samo telefonira i, pošto sam ja Muharem, a svi me zovu Muha, kaže: “Muha, kad mogneš, dat ćeš”. I hoću, dug je zao drug. Svaka mu čast, da sam negdje drugo, bogami, ne znam da li bih mogao ovako uživati”, govori Muharem.

Kuća od elemenata, sklepana ko ni sebi ni svome, Muhino je carstvo na kojem je on zahvalan i Bogu i gazdi.

Kilogram konzervi – 1,20 feninga

“Kako ne bih bio? Imam suprugu, zove se Džemila Topalović, imam dijete, zove se Hasiba Džagadurovski, po mojoj rahmetli majci je dobila ime, 13 joj je godina, ide u sedmi razred, odlično uči, 4,28 prosjek… Zadovoljan sam, dobro je, sve je ovo dobro”, govori Muharem, objašnjavajući da je život uvijek borba, važno je imati cilj. Njemu je sada najvažnije pronaći što više praznih limenki i prodati ih na otpadu.

“Za 60 komada, dakle za jedan kilogram, dobijem 1,20 feninga, pa ti sad izračunaj. Da bih platio kiriju, treba mi dva mjeseca da skupljam, ne računam ostalo. Koliko uspijem na dan? Tu nema pravila. Nekad 30 nađem, nekad 60, nekad sto, nekad i više i to za jedno prijepodne. Najviše ih nalazim po parkovima. Raja baca k’o luda, ja trljam ruke. Evo, kreni po Vilsonovom… mladi se uveče tamo najviše okupljaju i ja uranim, jer nisam jedini kojem je ovo posao i fino ih slažem u kolica. Malo sam radio u jednoj privatnoj firmi, izvinite, ne bih vam odav’o gdje je to, to je, ipak, moja privatnost, vlasnika cijenim i sada, ali slomio sam nogu, prije godinu i nešto više, petu sam slomio i sada mogu samo ovo raditi. Ma, polako, samo polako, kažem ti, život je borba”, govori Muharem.

A gdje mu je supruga?

“Na pijaci, prodaje robu, polovnu. Ja nabavim, ona prodaje. Ljudi svašta bacaju, ostavljaju pored kontejnera u kesama, bude tu i lijepih stvari, nećeš vjerovati, i novih, ispeglanih, sve miriše. To moja žena ne pere, a drugo opere, i lijepo složi, pa na pijacu. Svaka roba ima kupca”, siguran je Muharem, koji nije zaboravio pitanje:

“Granica? Kakva granica, ja je ne vidim. Niko je ne vidi, vjeruj mi, normala je sve među nama, ravna linija, i s jedne i s druge strane. Ne mogu se zavući u nečiju dušu, ali govorim što vidim. Naiđu i Srbi ovuda, svi se lijepo pozdravimo, dobar dan, dobar dan, otpušiš zajedno cigaru, svako svojim putem. I kako ne bih bio vedar? Pa, vidiš li ove krize u svijetu! Dobro je, odlično je, biće bolje, to je moje geslo. Koliki nam je budžet porodični? Nije sramota to što pitaš, kad mora reći političar, moram i ja. Izađe do 80 maraka mjesečno. Ne može više kako god okreneš, obrneš, ali, evo, živimo, i hvala Bogu i na tome. Ne, nemam ni socijalno, ni zdravstveno, ništa nemam, išao sam, pitao sam i kako sam shvatio, zakasnio sam negdje nešto predati. Važno je da dijete ima osiguranje, preko škole. Ne, nema ni žena. Ona je inače nepismena, ali nema to veze, mi dobro funkcionišemo. Život je najveća učionica i nije ona loš đak, ja sam opet zadovoljan”, ponavlja Muharem, objašnjavajući nam kako uspijeva lijepo živjeti i s malo para:

“Evo, imaju ove besplatne reklame. I to nađem u kontejneru, čitav smotak, ljudi to ni ne čitaju. Ja, bogami, obavezno pogledam i vidim: makaroni 0,75 feninga i što bih davao negdje 0,85 ako mogu jeftinije proći, odem, kupim odmah dvije kesice. Vidiš kako se može, a gladni nismo. O tome nema govora, ko god bi to rekao, slagao bi. Kažem ti, dobro je, mašallah, i kako neki nemaju ništa, mi smo vrh. Dobro, malo sam pretjerao, nismo vrh, ali smo tu negdje. Imam ja i rodbine vani, pomažu, bez daljnjeg, i oni, ali ja najviše vjerujem u ove moje ruke”, govori Muharem, a na cesti se odjednom pojavi neki čovjek. U vojničkim pantolama, na glavi kapa, s natpisom: volonter.

U Titino je doba zaradih

“Dedo je moja konkurencija. Šalim se, dobar je dedo, znaš, ovdje dolaze noću mladi, popiju pivo, ostave konzerve, dedo nekada prije dođe, pokupi, nekad ja prije njega, ali sve je to dobro”, objašnjava Muha, a Ahmo Harbaš iz Milinkladske ulice nema ništa protiv da nam se predstavi u mikrofon:

“Tražim zukava, divljih jabuka, pravim sirće, idem u šumu svaki dan, grmjelo, sijevalo, granu uzmem, rovim po lišću i kupim jabuke, da ostanem živ i ja, i moja žena, i moje dijete, koje je četiri godine bilo u ratu, nigdje zaposlenja sada. A žena mi, Mejrema, jedva se po kući kreće i još nagluha postade. I ja sam bolestan, ali opet gamižem, ne dam se”, govori Ahmo, rođen prije 78 godina u srebreničkom kraju, a sedamdesetih, prošlog stoljeća, došao u Sarajevo, bio portir u Univerzalu. Penzija mu 525 maraka.

“U Titino vrijeme je zaradih, ode Tito, nestade države, nestade sve. Imao sam sina, na Otesu, kad je ono bila prsa u prsa, izgubi glavu. Gdje nisam išao, ali niko neće da to prizna.

Nestade ga i kao da ga nikada nije ni bilo, samo patnja ostade, džamije mi i Boga”, govori kao daska mršavi čovjek, priznajući da volonter, iako mu to na kapi piše, nikada nije bio:

“Valja mrijeti, pa zato istinu treba reći. Ovu kapu sam našao pod onim tamo orahom i, mislim, nek’ se nađe.”

Ahmo je manji optimista od Muharema, ustvari, nikako nije optimista: “Čemu se nadati? Raspadnut sistem, svako vuče sebi, stotinu prvaka, a niko na bijedu ne misli. Imam ja šta pojesti, ali nade nemam, ništa mi nije sigurno, ni od danas do sutra ne znam šta me čeka. Kud će ovaj moj drugi sin što je živce pogubio zbog nepravde kada mene nestane?”.

Ahmo ne silazi u grad: “Mene kuće ne zanimaju, a vidim da svaki dan nova niče. Odavno mi je sve jasno. Oni koji su bili prije siromašni, sad su bogataši, a ovi, kao ja, koji su imali prije, sad su siromasi. Eto, prije rata sam radio, da izvineš, k’o vo, al’ sam im’o, svega, a sada, moj sin radi k’o vo, a nema ništa”, govori Ahmo, koji tačno zna kuda ide entitetska linija: “Iza ove prve kuće i bašče, pa se spušta malo dolje, ima kuća Pilotova, iz ranijeg rata jedan vozio helikopter i svi ga tako zvali, kuća mu, kod onih tamo oraha, eh, iza njegove kuće je granica. Ali, to je samo crta neka na papiru. Ja je ne vidim, ne vide je ni oni s druge strane, isti nam je jad i isti su nam belaji”, žuči je pun Ahmo, toliko da se i dotle veselom Muharemu navuče pred očima: “Ma, i ja sam rekao kćerki: završi školu i bježi iz države. Ovdje će se još sto godina razglabati o nacionalnom pitanju, a nas, sirotinje, to se ne tiče”.

Ahmo klima glavom: “Ma, da mi samo neko jednom reče, dedo, ili, da izvine vaš obraz, kenjče jedan, eto, sin ti poginu, kako je tvoje srce, ja bih zaplakao od radosti, ali, niko ništa, džamije mi i Boga, niko, ništa”.

Muharem se prisjeti da je htio živjeti u svom Višegradu: “Mnogo sam se nakajao što tamo odoh, sve što sam donio para potroših, a dobih samo jedan paket”, govori Muharem, pozdravljajući se s ‘’konkurencijom’’. Ahmo kreće prema šumi i pokazuje ogoljenu površinu: “Bila je tamo dunja, znaš kako su dunje zdrave, a jedan s Mojmila sve isiječe.

Zaustavljam ga, bolan, ne sijeci, a on ‘hoću, to je njihovo’, ma, ne sijeci bolan, znaš li ti koliko stablu treba da naraste, nije važno je li ga zasadila muslimanska ili srpska ruka, neka voćke rastu… Evo, vidiš ovu krušku, nikad nije bilo da nije rodila, to je sevap. A on ne sluša”.

“Volonter” se izgubi začas iz našeg vida, Muhin pas čuvar nezainteresovano gleda u jednu tačku, a on broji konzerve, i vraća mu se osmijeh: “Trideset. Odlično, već je 0,60 maraka…”.

DJEVOJČICI IZ ZAVIDOVIĆA SE OTAC OBJESIO: Majka se preudala u Doboj, pa ona sada…

$
0
0
amera-bukvic

Danas ova djevojčica živi kod svog amidže, koji je ratni vojni invalid i koji ima 50 KM (oko 25 eura) primanja. Amera ide u prvi razred srednje škole i velika joj je želja da opremi kućicu koja je ostala iza njenog oca. U njenoj kući je potreban sav namještaj za dnevne sobe i kuhinje, kao i pločice i ostale potrepštine za kupatila i kuhinje. Ova mlada djevojčica danas živi bez ikakvih primanja, teške muke vodi i sa mjesečnom kartom koja joj je svaki mjesec potrebna da bi stizala u grad do škole, piše Doznajemo.

Ovoj djevojčici je također potreban svaki oblik pomoći. Pozivamo sve ljude dobre volje koji žele i mogu pomoći, da se uključe u ove naše akcije dobročinstva, humanosti i darežljivosti, navode iz Udruženja.

Bankovni račun DHD udruženja:

UNION BANKA DD SARAJEVO

Broj računa : 1020320000033472

IBAN račun: BA391020320000033472

SWIFT-UBKSBA22

Paypal: dhd.humanost@gmail.com

Broj mobitela za sve ostale info: +38761 250 152

PRIČA KOJA IZAZIVA SUZE: Muž napravio džem i sok i otišao na pijacu da skupi novac za bolesnu ženu

$
0
0
Mustafa Alajmovic - Facebook

Ono što čini još posebnijim ovaj čin, je natpis na kartonu, gdje piše: “KO NEMA (novca) HALAL” (dakle, može uzeti besplatno, op. prir.), iako je i sam u potrebi. Njegov lijepi i svake hvale vrijedan gest zaista izaziva suze, piše “Doznajemo“…

Onaj ko želi kupiti nešto od njega i time pomoći… može ga potražiti na pijaci ili mu se javiti na “PROFIL NA FACEBOOK-u“…

Zanimljivo je da je Mustafa za cijeli dan stajanja na pijaci prodao 6 tegli, ali on kaže da je i time zadovoljan i zahvalan Bogu.

Inače, njegova supruga je imala već 7 operacija i svi se nadaju da je kraj liječenja i oporavak blizu.

Neobičan dom 70-godišnjaka kod Bijeljine: Jovan živi u seoskom javnom kupatilu starom blizu 100 godina

$
0
0
Jovan Stevanović - Faktor

U nekadašnjem kupatilu danas živi sedamdesetogodišnji Jovan Stevanović, rođeni Popovljanin, koji je, sticajem životnih okolnosti, bio primoran da od gradskih vlasti i svoje mjesne zajednice zatraži dozvolu za privremeni smještaj u ovom objektu, piše “Faktor“…

“Već sedmu godinu živim u ovom objektu. Sjećam se da sam se davne 1966. godine, po dolasku iz vojske, kupao u ovom kupatilu. Bile su četiri kabine za kupanje. U to vrijeme ljudi nisu imali kupatila u kućama. Mnogi su nakon teških radova na njivi, oranja i kopanja, dolazili u kupatilo, da se okupaju i osvježe. Kupatilo je imalo toplu vodu koja se zagrijavala u velikom kazanu. Voda bi se pumpama prebacivala u tuš-kabine”, priča Stevanović, ističući i to da je u ovom objektu izvjesno vrijeme bila otvorena seoska prodavnica, a nakon toga i prostorije za lovačku sekciju.

Stevanović kaže da ga život nije ni “mazio ni pazio”, te je morao prodati kuću i imanje. Trenutno živi na “socijali” u ovom nužnom smještaju, iščekujući pomoć od Centra za socijalni rad i od ljudi dobre volje. Oni koji su nekada gradili prvo javno kupatilo u Popovima, a sve zarad narodnog zdravlja i prosperiteta ljudi na selu, ni slutili nisu kakvu će sudbinu ovaj objekat nakon devedeset godina dočekati.


Apel za pomoć: Prijevremeno rođena beba i njena porodica nemaju hranu, toplu vodu ni odjeću

$
0
0
beba - Klix.ba

Beba stara 22 dana došla je na svijet prije termina i donijela veliku radost svojoj porodici. Nažalost, zbog neimaštine, bebica je za ove dane od rođenja smršala 600 grama jer njena majke i ostatak porodice nemaju dovoljno hrane, niti su u finansijskoj mogućnosti da bebi kupuju mlijeko, piše “Klix“…

Bh. građani ponovo su pokazali kako imaju veliko srce i udružili su se da pomognu ovoj porodici. U neuvjetnoj kući žive majka bebe Amina koja ima poteškoće u razvoju, njena braća, petogodišnja djevojčica Medina koja je kćerke Aminine sestre, nana Ramiza i djed Mujo. Aminu je muž ostavio dok je još bila trudna i ne vodi brigu ni o njoj ni o svom djetetu. U kakvim uvjetima žive svjedoče fotografije koje je napravila Lejla Džeko, pokretač akcije za prikupljanje pomoći ovoj porodici.

“Ruke majke su u živim ranama i mnogo je blijeda. Djevojčica koja živi s njima je jako sitna i mršava te nikada ne biste rekli da ima pet godina. Dočekala nas je sa zagrljajem i toplim riječima. Niko ne radi nigdje. Kuća liči na sve osim na kuću. Bebina nana nam je rekla da je bebicu samo jednom okupala u ovih 20 dana jer se boji da se ne prehladi. Kasnije smo saznali da nemaju bojler. Dedo je donirao krv 156 puta do sada, a njemu niko da pomogne”, kazala nam je Džeko.

Majka bebe ima 24 godine. Imala je još djece, ali joj je socijalna služba oduzela jer nije imala finansijsku mogućnost da ih prehrani. Od države su dobili zemljište za izgradnju kuće i uspjeli su izliti ploču, ali za ostatak nemaju novca.

“Kada sam ih pitala šta im je najpotrebnije djevojčica i braća su rekli hrana, a nana i djed su kazali kuća. Uspjeli smo skupiti odjeće i nešto novca za hranu, te kupiti bebici dohranu. Potrebna nam je garderoba za petogodišnju djevojčicu jer je u periodu kada je bilo hladno išla u školu u majici dugih rukava, nije imala jakne. Najpotrebnije je da im se završi kuća i molili bismo sve oni koji mogu da doniraju građevinski materijal i ako bi neko od radnika volonterski pomogao u izgradnji. Rekli su i ‘pod ploču, samo da znamo da je naše'”, rekla nam je Džeko.

Grupa građana do sada je izvršila donacije u hrani i odjeći, a djed je plakao od sreće kada je vidio šta su sve dobili.

Džeko je pokrenula i grupu na Facebooku pod nazivom “Ako možeš pomozi” u kojoj je napisala da za bebu još trebaju termos boce, kuhalo, dozeri i slične stvari. Otvoren je i žiro račun na koji se mogu vršiti uplate.

Mole se svi koji su u mogućnosti da doniraju 1-2 KM ili druge potrebne stvari kako bi ova sedmočlana porodica imala osnovne stvari za život i pristojan dom.

Za uplate u BiH: 1613000072704562

Za uplate iz inozemstva
SWIFT: RZBABA2S
IBAN: BA39161300007274562

Porodica živi u Semizovcu, Stara cesta broj 6.

Nakon samospaljivanja Cazinjanin Senad Begić još ima vjere u pravdu

$
0
0
Senad Begić - Cazin.net

Bio je glavna tema medija krajem februara 2016. godine, a svemu je prethodio njegov pokušaj da se, naočigled prisutnih građana i rodbine, spali na Trgu Alije Izetbegovića u Cazinu. Prošlo je pola godine od tog potresnog događaja i javnost je već zaboravila ime Senada Begića, piše “Cazin“…

Begića je na ovaj očajnički potez natjerala teška životna borba ispunjena nepravdom. Mučila ga je dugogodišnja nebriga suda u Cazinu, u kojem već 16. godinu stoji neriješen njegov imovinsko-pravni spor s komšijom. Svjestan da ne može ostvariti svoja osnovna ljudska prava, a tražio je samo da sud radi svoj posao, Senad je u februaru najprije štrajkovao na trgu. Kako ga niko nije primjećivao, otišao je korak dalje i najavio samospaljivanje. Nažalost, obećanje nije pogazio i zapalio se 26. februara.

Već narednog dana, dok su doktori teške Senadove ozljede liječili u Kantonalnoj bolnici “Dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću, Stav je bio u posjeti njegovoj porodici u rodnom mjestu Miostrahu kod Cazina. Pola godine kasnije, 26. augusta, ponovno smo bili u Miostrahu. Ovaj put vrata porodične kuće Begić otvorio nam je Senad, s kojim smo razgovarali o njegovom očajničkom činu, trenutnom zdravstvenom stanju, ali i o sudskom postupku koji je svemu bio povod.

SAMOSPALJIVANJE JE OSTAVILO TRAJNE POSLJEDICE

Već na prvi pogled vidljive su posljedice koje je vatra ostavila po Senadovom tijelu. Zbog toga je razgovor počeo pričom o njegovom trenutnom zdravstvenom stanju, za koje Senad Begić kaže da nimalo nije dobro. Ruke, na kojima su veliki i zastrašujući ožiljci, najradije drži podignute na prsima. Čim ih spusti, osjeća snažan pritisak i bol, a većinu prstiju više ne može kontrolisati. Osim ruku, najviše mu je stradala koža na nogama i leđima.

“Imam i problem s disanjem. Kad se sagnem, odmah mi krene voda na nos, a pojavilo se još mnogo zdravstvenih smetnji koje ranije nisam osjećao”, priča Senad.

Ističe da mu je posebno teško bilo tokom oporavka u bolnici. Bol je nekad bila neizdrživa.

“Nisam plakao onog dana kada sam se zapalio, ali nakon dvanaest dana, zaplakao sam od bola kad su mi skidali gaze s ruku. Evo, i danas se vidi u kakvom su stanju bile ruke”, govori Senad pokazujući ožiljke na rukama. U bolnici je, kaže, prema njemu bila najbolja medicinska sestra Vera i nju je posebno zapamtio.

“Njoj sam posebno zahvalan jer mi je spasila lice. Redovno mi je čistila i njegovala rane i na licu se sad ne vide nikakvi ožiljci, a bilo je mnogo zahvaćeno vatrom”, ističe.

Senadovi sinovi, Sead i Mustafa, otišli su u inostranstvo u potrazi za sezonskim poslom. Zdravstveno stanje mu ne dozvoljava da se vrati porodičnim poslovima.

“Snaha je primorana da vodi gotovo sve poslove. U štali je šest krava o kojima se mora brinuti. Ja sad rukama ne mogu ništa”, naglašava Senad Begić. Nakon dolaska iz bolnice, nastavio je liječenje kod kuće. Već se pola godine redovno javlja u bolnicu, a raduje se i odobrenoj desetodnevnoj rehabilitaciji u lječilištu Gata. Nada se da će poslije rehabilitacije bolje savijati prste na rukama.

Svojih 320 KM penzije Senad od februara mora raspoređivati i na lijekove. Ipak, ističe da mu to ne predstavlja problem. Uz penziju ima i 43 KM invalidnine i kaže da bi mu to za život bilo dovoljno u nekim drugačijim i mirnijim okolnostima. “Lahko bih ja s ovim bolom da mi nema onog duševnog. Mene duša boli”, polahko Senad okreće priču prema onome zbog čega je i došlo do cijele nesreće.

“Cijeli rat sam se borio za ovu državu, a onda sam osjetio da u njoj nisam siguran i da nemam svojih osnovnih ljudskih prava. Samo četiri smjene tokom cijelog rata nisam odradio: prvi put kad mi je stričević poginuo pa sam prisustvovao dženazi, kad sam se vratio iz logora preskočio sam jednu smjenu, i još dvije smjene zbog obavljanja dženaze, prvo majci, a kasnije i ocu”, vidno uznemiren priča Senad i dodaje kako to ipak ne znači da je odustao od države. “Jesam li još patriota? Čisto za državu jesam. Ja to ipak ne mogu pogaziti. Ovi moji ratni ožiljci ne daju mi da ne budem patriota”, priča pokazujući veliki ožiljak koji se proteže preko cijelog stomaka. “Država kao država dobra je, samo ne valjaju pojedinci koji su pristrani kada obavljaju svoj posao ili kada su korumpirani. Ja tako gledam i na sud u Cazinu”, dodaje Senad.

SUDSKI SPOR JOŠ TRAJE

Zašto je baš izabrao samospaljivanje kao metodu “pritiska” na sud, ni sam ne zna. “Jednostavno to je tako naišlo. Šta god bih vam rekao, bilo bi suvišno. Nisam previše razmišljao o tome”, objašnjava. Poslije fizičkog obračuna a komšijom, do kojeg je došlo nakon početka gradnje na spornom zemljištu u februaru, Senadu je bilo dosta. Više se nije mogao kontrolirati. Savjeti koje je tih dana dobijao od nadležnih organa, a koji su se svodili na to da nađe advokata i upusti se u pravnu bitku, uz svakodnevno buđenje i jutarnji susret sa svojim uzurpiranim zemljištem na kojem se vrši sporna gradnja, učvrstili su ga u želji da krene drugim putem. Odlučio se na štrajk i stao je na cazinski gradski trg. Kući nije htio dok se gradnja ne zaustavi, a njegov dugogodišnji sudski spor ne počne ozbiljno rješavati.

Tako je sredovječni čovjek, koji ne poznaje zakone i propise, umjesto riječi podrške, dobio i krivičnu prijavu na trgu. Štrajkom je, eto, remetio javni red i mir, ali tu prijavu odbio je potpisati. Uprkos medijskim navodima da mu niko nije prišao tih dana, ističe jedno ime. Obratio mu se, kaže, Jusuf Bajrektarević, savjetnik općinskog načelnika, koji je s njim razgovarao o njegovom problemu i razlogu štrajka. “Bio je kod mene u srijedu, a štrajk sam počeo u ponedjeljak (22. februara). Nakon što je otišao nazad u Općinu, vratio se nakon sat i kazao mi da je zvao Općinski sud, ali oni s njim nisu htjeli razgovarati”, prisjeća se Senad. Već je ranije bio dao obećanje da će se zapaliti. Poslije toga je, kaže, bio svjestan da će obećanje morati ispuniti.

“Nisam želio kasniti. Kasnio sam samo zato što me sprečavala rodbina, a morao sam biti oprezan da još koga ne zapalim. Oteli su mi jedan upaljač, ali sam imao drugi u džepu. U onoj gužvi sam samo zavukao ruku u džep, našao upaljač i stisnuo ga. Vatra se rasplamsala, a spržila je i jednog mog prijatelja i još dva rođaka, ali na sreću nije ostavila trajne posljedice. Opekli su se dok su me gasili. Mene nije bilo strah, želio sam samo ispuniti dato obećanje. U tim trenucima ni o čemu drugom nisam razmišljao”, sjeća se Senad Begić.

Sudski je proces, kaže, sad napokon otkočen. Senad je zamišljao da će to ići brže, ali to očito ne može tako brzo. Zbog toga i dalje nije zadovoljan i strepi kada će i kakav kraj biti svemu. Najviše se, tvrdi, plaši korupcije, a sumnje da je ima u našim organima vlasti i natjerale su ga da ode ovako daleko. “Jedno ročište je održano, drugo je bilo zakazano pa otkazano, a sada je zakazano treće u narednom mjesecu”, govori Senad, a prema riječima njegovog advokata Jasmina Abdagića procjene su da će proces do prvostepene presude biti okončan u narednih pola godine. Senad se ipak nada da će sve dobro završiti i da će poslije svega njegova osnovna životna preokupacija ostati kako sanirati teške fizičke ozljede.

HRABRA ŽENA POBJEGLA NASILNIKU: DJECA SU GA MOLILA “BABO, NEMOJ MAME”

$
0
0
Ispuni mi želju - Hayat.ba/Snapshoot

Priča o majci koja je preživljavale razne torture supruga, a sve to su preživljavala njihova djeca.

Više pogledajte u priloženom videu “Hayat TV“…

Vapaj za pomoć teško oboljele Gordane Rodić iz Drvara

$
0
0
Gordana Rodić - Nezavisne

Sudbina je ovoj hrabroj majci dvoje djece, pored izbjeglištva i povratka na porušeno ognjište, na leđa natovarila još jedno breme, karcinom koji ne posustaje, piše Glas Srpske.

– Razboljela sam se u aprilu, rekli su mi da imam karcinom limfnih čvorova i od tada traje moja borba sa bolešću, hemoterapijama, dolascima u Banjaluku i svime što bolest nosi sa sobom – ispričala je Rodićeva.

Ona sa sinom Ratkom (18) i trogodišnjom kćerkom Nikolinom stanuje kod roditelja u malom stanu u Drvaru. Preživljavaju od 100 maraka mjesečno, što nije dovoljno ni za osnovne životne potrebe, hranu i higijenu, a kamoli za skupe lijekove. Vedrog duha i pogleda ispunjenog nadom, Rodićeva vjeruje da će uz pomoć humanista pobijediti bolest. Ipak, čim pomene djecu, iskrade joj se pokoja suza.

Nema dana kada ne poželi da zagrli svog sina ili uzme u naručje kćerkicu. Ta želja joj daje volju da se bori i da ozdravi. Kaže da joj najteže pada rastanak i udaljenost od njih, ali je svjesna da tako mora biti i da trenutno nemaju izbora. Pred njom je samo jedan cilj, da ozdravi i da opet uživa sa svojom djecom. Do sada je primila četiri hemoterapije, a u trenutku našeg razgovora čekala je u bolesničkoj sobi u Univerzitetskom kliničkom centru RS, na Odjeljenju onkologije, nove pretrage i novu šansu za ozdravljenje.

– Čekam da mi odobre novu terapiju zračenjem. Nadam se da će mi pomoći i da ću se osjećati bolje, jer znate kako kažu, da mlad organizam brže ozdravi, ali isto tako u mladom organizmu i bolest brže napreduje – rekla je Rodićeva. Podršku u borbi sa opakom bolešću neprestano joj pružaju i roditelji, sestra sa porodicom i kuma. –

Svaki dolazak u bolnicu je pun neizvjesnosti, ali vjerujem da će mi ljekari pomoći. Vjerujem da još ima dobrih ljudi čije malo će meni značiti mnogo – kazala je Rodićeva.

Da bi došla u Banjaluku, ova hrabra žena mora da putuje iz Drvara više od 130 kilometara, što dodatno pogoršava njeno narušeno zdravlje. Za prevoz se, kako kaže, snalazi na sve načine, nekad je dovezu rođaci, a nekad plaća taksi, jer druge mogućnosti nema.

Apel za pomoć Svi koji žele mogu da pomognu uplatom na transakcioni račun: 551 720 255 02 13 429, poziv na broj: 4525 9953 001 kod UniCredit Bank.

Rodićevoj je u aprilu dijagnostifikovan karcinom limfnih čvorova, a do sada je primila četiri hemoterapije.

– Čekam da mi odobre novu terapiju zračenjem- rekla je Rodićeva i dodala da samo jednu želju ima, da ozdravi i ponovo uživa sa svojom djecom. U planu je i da bude pokrenut humanitarni broj za pomoć Rodićevoj.

ADNANOVA MAJKA OČAJNO MOLI: Pomozite mom djetetu, mi više ne možemo!

$
0
0
Adnana Halilović - Novihorizonti.ba

Znamo da vam to ne govori mnogo, ali on svake četiri sedmice mora da prima imunoglobuline.

Jedna terapija košta 3996 KM!

U slučaju da je propusti, za njega svaka infekcija može da bude kobna i sa smrtnim ishodom.

Pravo koje je imao od zavoda je iskorišteno, tako da sad sva terapija pada na roditelje.

Pretpostavljate, nisu u stanju materijalno ispratiti tolike troškove, pa na sve naše čitaoce kao medij apelujemo da pomognete Adnanu na putu ka njegovom oporavku!

U prilog vam stavljamo i nalaze sa potpisom doktora, a tu su i direktni načini uplate novca.

Napominjemo, podjelom ove objave, direktno mu pomažete makar na način da što veći broj ljudi čuje za njegovu priču!

Broj žiro računa na koji možete uplatiti sredstva: 141-506-13100268-65

Sve uplate idu na ime ADNAN HALILOVIĆ, BBI banka

OVI DJEČACI SVAKI DAN PJEŠAČE 6 KILOMETARA, A JOŠ NEMAJU NI SIGURAN KROV NAD GLAVOM

$
0
0
Djeca - Hayat.ba

Upoznajte porodicu Ćosić i njihovo troje djece, od koje smo dvoje sreli na putu kojim svakodnevno od kuće do škole pješače čak šest kilometara, piše “Hayat“…

Više pogledajte u priloženom videu…

Elvedin ostao bez noge, a onda su ga iznenadile kolege: Razlika kao vožnja golfa “keca” i “sedmice”

$
0
0
Elvedin Omerčić - Vecernji.ba

Kako bi za povratak na posao u zagrebačko skladište osposobili tog mladog oca dvoje male djece, uprava i radnici skupili su 23.700 kuna i kupili mu najkvalitetniji model proteze koljena, koji mu omogućuje znatno bolje i ugodnije kretanje od modela koji pokriva zdravstveno osiguranje, piše “Večernji“…

“Razlika između ta dva modela je kao vožnja golfa “keca” i golfa “sedmice”! Ovo je hidraulično, jednoosovinsko koljeno koje mi omogućuje znatno bolju pokretljivost. Ima manji otpor od onog “socijalnog” i daleko je ugodnije, a ima više funkcija pa ću s njim moći i trčati i voziti bicikl!”

“Ne mogu opisati koliko mi znači to što su učinili”, razdragano kaže Omerčić, vješto se krećući na jednoj nozi po kuhinji i dnevnom boravku i poslužujući kafu dok njegova supruga Maja hrani njihovog malenog Jasmina.

Lijeva noga iznad članka odsječena mu je trenutno u sudaru motocikla, na kojem se vozio s bratom, i drugog vozila. Kasnije su je u bolnici u Tuzli amputirali dvaput, prvo ispod koljena, ali pokazalo se da je koljeno smrskano pa su odrezali više.

Dva dana bio je u komi, a nakon buđenja zabrinuo je psihijatra objašnjavajući mu da je dobro i da mu ne trebaju nikakve tablete. Iz firme su ga zvali odmah, rekli da se ne brine, da traži najbolju moguću protezu i da će svi učestvovati u njenoj kupnji te da će nastaviti raditi jer će mu naći drugo radno mjesto.

Ohrabrili su ga. Oporavak je nastavio u Zagrebu. Pokazuje nam kako koristi protezu čije je kućište s uzorkom zebre.

“To je zato što su me na Svetom Duhu osoblje i drugi pacijenti s amputacijom zvali Zebra: stalno sam skakao okolo, tražili su me da mi daju lijek! Nisam se dao, imam dvoje male djece i to vam je svjetlo na kraju tunela”, objašnjava.

Snagu i vjeru da će kvalitetno nastaviti živjeti i brinuti se o porodici ulila mu je firma u kojoj radi dvije godine i koja je izašla u susret običnom radniku u vrijeme kada je radnih mjesta premalo i zamjenjiv je svako. Posebno zbog toga jer u kompaniji koja zapošljava oko 1.600 radnika i inače drže do ljudi.

“Taj gazda ima osjećaj za običnog čovjeka i ne gleda samo na sebe. Čim je neko od kolega u nevolji, uprava i radnici zajednički mu pomažu. Nekom je radniku iz Bjelovara izgorjela štala, isto se skupljalo i sagradili su mu novu.

Jednom je trebalo zavariti neka vrata, a on je sam to vario. Uto je baš došao neki poslovni čovjek tražeći gazdu. Rekli su mu da je tu, ovaj gleda, traži nekog u odijelu, i vrati se: “Gazdu tražim, a ne varioca”. Zbunio se kad je shvatio da vlasnik vari vrata“, smijući se kaže Omerčić.

S vlasnikom Renatom Radićem novinari “Večernjeg” nisu se čuli, ali zaposleni kažu da je solidarnost model koji uprava uvijek inicira kad nekog zadesi nevolja.

“Puno je takvih akcija u našoj firmi. U slučaju kolege Omerčića uprava je dala deset hiljada kuna, a zaposleni su skupili oko 13 hiljada. Kad vidiš kako se nekome u trenutku život preokrene, shvatiš da si sretan sa svojim životom i time što si u prilici da mu pomogneš”, rekla je Sanja Santro, voditeljica zagrebačkog salona Prime.


Nermin moli za pomoć u liječenju njegove majke: Niko od nas ne radi, 3000 KM za nas je jako puno

$
0
0
Nazifa Mujela - Bportal

Na naš redakcijski mail javio se njen sin Nermin, čiji apel za pomoć njegovoj majci prenosimo u cjelosti.

– Moje ime je Nermin, imam 27 godina, živim sa majkom i nanom. Moja majka se razboljela od decembra 2015.godine kada je slučajnim pregledom i nalazima otkriveno da majka ima fibroadenom dojki, ciste na dojkama kao i tešku trombozu vena lijeve noge koje bi se po preporuci ljekara morale operisati. Majka od tada ide na konstantne pretrage i preglede sa nalazima. Međutim, majka nema zdravstvenog osiguranja pa sve preglede, nalaze i ljekove mi moramo da plaćamo u privatnim klinikama što moja pordica nije ustanju sama da finansira.

Sve preglede koje smo obavili do sada, uradili smo zahvaljujući dobrim ljudima koji su nam pomogli i koji nas poznaju. Majci je potrebno da se uradi magnetna rezonanca dojki koja košta 400 KM, Corr biopsija dojki koja košta 500 KM, UZV dojki, mamografija, CD UZV srca, RTG pluća, RTG lumbosakralne kralježnice, kompletni laboratorijski nalazi, patohistološka obrada, sklerozacija vena pjenom ( UGFS) koje košta 1500 KM i td.

Mjesečno za ljekove potrebno je izdvojiti oko 150 KM. Sve ove preglede moja porodica mora da plati iz vlastitih sredstava, koje mi nažalost nemamo. Ukupna procjena za liječenje je negdje oko 3000 KM što je za naš budžet jako puno. Majka je nezaposlena i nema nikakvih primanja i već je propustila kontrolne preglede zbog nedostatka novčanih sredstava. Ja sam nezaposlen i nemam nikakvih primanja, a 2009.godine imao sam infarkt srca kada sam kod jednog čovjeka čuvao ovce kako bi svojoj porodici osigurao bilo kakvu egzistenciju, sada ne mogu raditi teže poslove. Idem na kontrole i trošim terapiju kada imam novca da kupim ljekove.

Mi živimo od nanine penzije koja iznosi 300 KM. Od tog iznosa moja porodica mora da plati sve ove preglede, nalaze, lijekove, hranu, plati režije i sve ostalo. Nana je 28.2.2016.godine imala moždani udar, izgubila je pamćenje i teško se kreće što je dodatno pogoršalo našu ionako tešku situaciju.

Moja porodica je tokom rata u BiH bila zarobljena u logoru u kojem smo prošli kroz razne torture i mučenja od kojih i danas osjećamo teške posljedice.

Svi oni koje žele pomoći to mogu učiniti putem žiro računa ili me lično posjetiti. Možete me kontaktirati na mobitel 062 415 804. Unaprijed Vam se zahvaljujem.

UPLATE IZ BOSNE I HERCEGOVINE
SPARKASSE BANK DD SARAJEVO
MUJELA NERMIN
GORICA BB
88400 KONJIC
RAČUN BROJ: 199-530-60541771-58

UPLATE IZ INOSTRANSTVA
UNION BANKA DD SARAJEVO
SWIFT: UBKSBA 22
ZA: NERMIN MUJELA
GORICA BB
88400 KONJIC
IBAN BA 391027121501019862

ON MENI SVAKI DAN GOVORI: MAMA JA ĆU TEBI SKUPIT DA SE IZLIJEČIŠ

$
0
0
zena_15

Sifeta ima 37 godina i kada je napokon uspjela prikupiti novac i kupiti dugo željeni dom, Sifetu je zadesilo ono najstrašnije. Brojni nalazi nažalost potvrdili su ono najgore…

Emisiju “Ispuni mi želju”, sa Šejlom Cocalić, gledajte sutra od 21 sat na televiziji “Hayat“…

Više pogledajte u priloženom videu…

Jasmina Fajkić, humanitarka iz Travnika: Život je prolazan i sve što nosimo sa sobom su naša djela. Zato ne dozvolimo da nam dan prođe, a da nismo uradili nešto dobro

$
0
0
Jasmina Fajkić - Facebook

No, nije sve tako crno, ne moramo svaki dan pisati i pričati o onim negativnim, lošim stvarima i našim osobinama…

Za promjenu, ovo je jedna predivna, prelijepa i pozitivna priča. Ovo je priča o 28-godišnjoj Travničanki Jasmini Fajkić, koja već 11 godina doslovno svaki dan, svojim humanitarnim radom, stavi osmijehe na lica ljudi kojima pomaže. U tom periodu je uradila jako puno humanitarnih akcija, kako za pojedince, tako i za medicinske ustanove (za Pedijatrijski odjel u Travniku je donirala 14.000 KM, koje je skupila na aukciji, kojoj su se odazvale velike sportske zvijezde, kao što su Messi, Xavi, Džeko, Tuka, Džumhur, Blanka Vlašić, Mateo Kovačić….). Svojom pomoći želi olakšati liječenje oboljelima, kojih je, kako kaže u našoj državi sve više.

”Taj osjećaj pomaganja mi je usađen od malena budući da sam i ja nekoliko puta bila u situaciji da mi se pomaže, oduvijek sam željela da i ja pomažem drugima. Prije nekoliko godina sam izgubila sestru, koja se borila sa teškom bolešću i sve akcije koje radim, radim iz dubine svoje duše, kako bi ona bila ponosna na mene. Tako da već 11 godina intenzivno pomažem ljudima u nevolji i nastojim da svaki dan učinim neko dobro djelo. A onaj dan kad to ne uradim, smatram neuspješnim i propalim. Pa dobro djelo je i ponijeti kese staroj nani, dedi, pomoći komšiji, prevesti staru nanu preko ulice i mnogo toga. Čak i osmijeh koji uputite slučajnom prolazniku može nekome da uljepša dan”, kazala je Jasmina, te dodala: ”Život je prolazan i sve što nosimo sa sobom su naša djela. Zato ne dozvolimo da nam dan prođe, a da nismo uradili nešto dobro”.

Iako je trenutno dosta loša situacija u našoj državi, iako smo samo u posljednjih nekoliko mjeseci nebrojeno puta pokazali ko smo, šta smo i kakvi smo, Jasmina nas svojim dobrim srcem vidi drugačije i smatra da smo zapravo jedan dobar i human narod.

”Što se tiče nas Bosanaca i Hercegovaca, mi smo zaista jedan human narod, koji je preko noći spreman da ustane i skupi milionske iznose za liječenja i da nadu drugima u život. Ja se vodim time da je dobrota jedina investicija, koja nikada ne propada. Meni je najveća pobjeda kad vidim da je neko došao sa liječenja i da je ozdravio. Kada vidim dijete kojem redovno pomažem kako izrasta u velikog čovjeka – to se ničim ne može platiti.”, rekla je Jasmina i dodala kako se na svom primjeru uvjerila da se dobro zaista vraća dobrim, jer kako se ona trudi da pomogne drugima, tako postoje i ljudi koji to isto čine njoj.

”Sve što radim, radim da Bog bude zadovoljan sa mnom, a onda ni kod ljudi ne može proći nezapaženo. Dosta ih je prepoznalo ono što radim i pomoglo mi i učinilo me sretnom. Prije svega tu želim da spomenem našeg reprezentativca Izeta Hajrovića i njegovu suprugu Lejlu, koji su zaista puno učinili i još čine za mene, da sam im zahvalna do kraja života. Zatim, veliki novinar Jasmin Ligata, koji je zajedno sa sportskim novinarima organizirao i poklonio mi put na utakmicu u Grčku, Edin Džeko, Avdija Vršajević i mnogi drugi koji su nebrojeno puta do sada pokazali, da bez obzira što su veliki fudbaleri, isto toliko su i veliki ljudi”, kazala je Jasmina, od srca se zahvaljujući na njihovoj nesebičnoj podršci i pomoći.

Jasminu jako rastužuje i boli činjenica što svakodnevno možemo pročitati da se nekome skupljaju velike cifre za liječenje.

”Duša me boli kad negdje neko izračuna da je cijena oca, muža, brata, prijatelja, ČOVJEKA, toliko i toliko eura. Zar život ima cijenu, ma koliko ona bila? Nažalost, tih apela je iz dana u dan sve više i više i mnogi izgube bitku za život i prije nego im se uspije sakupiti novac.”, objasnila je ova predivna humanitarka iz Travnika, te spomenula kako je ustvari najosjetljivija na djecu i koliko joj je teško kada vidi u kakvim uslovima neka od njih odrastaju:

”Što se tiče mojih humanitarnih akcija jako sam osjetljiva na djecu, neka od tih malih, nesebičnih i neiskvarenih bića imaju tako skromne želje, a taj osmijeh kad im pomognem, zaista nema cijenu. To je posebna konekcija između mene i njih, kada dođu i zagrle me svom njihovom ljubavlju”, priča Jasmina za “Soruce“…

Jasmina je zaista jedan predivan primjer i dokaz da nije sve tako crno, da mi nismo ustvari onakvi kakvim se često volimo i znamo predstavljati. Dok imamo ovu mladu i plemenitu Travničanku, ali i ostale ljude koji su uvijek spremni pomoći, možemo biti sigurni da će se na dječijim licima uvijek nalaziti osmijeh.

Bosanac nakon 13 godina i šest teških operacija dobio normalan nos

$
0
0
Stefan Savić - Fokus

Rođen u bosanskoj porodici, koju je rat zatekao u Bosni, Stefan je patio od rijetkog stanja koje je bolno deformisalo njegovo lice.

Sada, u dobi od 17 godina, Stefan se konačno veseli budućnosti – zahvaljujući pomoći bivšeg vodnika britanske vojske Waynea Ingrama (46), piše “Source“…

Wayne je prikupio više od 140.000 funti za Stefanovo liječenje, nakon susreta s njim tokom misije u Bosni i Hercegovini 2003. godine.

stefan_wayne1

I bio je oduševljen kada su Stefanu doktori uklonili zavoje nakon posljednje operacije.

Govoreći o tom trenutku, Stefan je rekao:

“Pogledao sam, super, imao sam pravi nos. Sve što mogu reći jeste hvala. Iznova i iznova, hvala svima. Wayne, moj doktor profesor Dunaway i moji roditelji nikada nisu odustali od mene. Dali su mi život”.

Vodnik Wayne koji je prisustvovao uklanjanju zavoja nakon posljednje operacije, za Mirror je kazao:

“Njegova majka je briznula u plač, ali je pokušala to sakriti da Stefan ne vidi”.

stefan_wayne4

Kada su Stefanu dali ogledalo, navrle su mu suze na oči.

Wayne je te 2003. bio u ophodnji kad mu je Stefan otac Miloš (46) inače stolar, prišao i zamolio ga da upozna njegovog sina.

Stefan je rođen s kraniofacijalnim rascjepom između očiju. Imao je također i pukotinu gornje usne i čeljusti, ali njegova porodica nije mogla priuštiti troškove liječenja.

Stefan sa četiri godine praktično nije imao nos, nije mogao gledati ravno. Bez operativnih zahvata, prijetilo mu je sljepilo i blokada dišnih puteva.

stefan_wayne3

Wayne, koji ima dva sina Harryja (20) i Tobyja (18) odlučio je pomoći dječaku.

Kada se vratio u Veliku Britaniju, on je pronašao prof. Dunawaya, estetskog hirirga i plastičara, i poslao mu CT Stefanove glave. I šokirao se kada mu je hirurg rekao da će to uraditi bez ikakve naknade.

Wayne je ipak prvo morao prikupiti 35,000 futi potrebnih da Stefana i njegove roditelje prebaci i smjesti u Britaniju. Organizovao je humanitarnu utakmicu u kampu u Bosni, pisao slavnim osobama, prikupljao novac od lokalnih mještana…

Tri mjeseca kasnije, Stefan i njegova mama Slava (38) stigli su u London.

Tokom sljedećih 13 godina, Wayne je prikupio još preko 100.000 funti. Prva operacija trajala je 12 sati. Prije tri godine čak su mu izvadili hrskavice rebra koje su pomogle da nos izgleda što čvršće, a finalna operacija zahtjevala je vađenje i hrskavice uha kako bi Stefanov nos izgledao što prirodnije.

APEL: Pomozite, dolazilo mi je da se ubijem!

$
0
0
Porodica Šečić - Ekskluziva.ba

Nemamo hrane ni drva. Stolarija na kući samo što ne visi, a puše na sve strane. Molim vas pomozite jer smo u veoma teškoj situaciji i ovo nije život dostojan čovjeka.

Već smo dugo gladni. Imam još tri sestre, a otac ne radi jer nema gdje. Radi za dnevnicu kad ima posla, a sada nema nikako. Molim vas pomozite jer i vi ste ljudi. Ne znam hoćemo li moći dugo izdržati“, napisao je Hajrudin Šečić.

Porodica Šečić živi u Žepču u ulici Zenički put bb, a broj telefona za one koji misle da mogu pomoći je 062/952-911.

Viewing all 1345 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>